www.sztuka-architektury.pl       ustaw jako startową       dodaj do ulubionych      

 

szukaj w serwisie:Strzelnica na nowo

 

Fot. NArchitekTURA

Architektoniczne 'reuse' jest dziś nie tylko koniecznością, ale także modą, a obiektów, które czekają na nową funkcję nie brakuje. Jedną z takich opuszczonych budowli w Krakowie postanowili się zająć organizatorzy festiwalu ECOWEEK.

Przedmiotem odbywających się w ramach imprezy warsztatów studenckich był teren strzelnicy na Woli Justowskiej. Zabytkowy obiekt wzniesiony w 1887 r. szczęśliwie przetrwał wojnę i czasy PRL, ale z czasem zaczął popadać w ruinę, od wielu lat przechodząc z rąk do rąk. Ostatni projekt adaptacji strzelnicy został wycofany ze względu na protesty okolicznych mieszkańców, którzy sprzeciwili się koncepcji przekształcenia obiektu w duże centrum handlowe, bojąc się, że zakłóci ono spokój w okolicy.

Organizatorzy warsztatów ECOWEEK postawili przed uczestnikami zadanie zaprojektowania dla strzelnicy nowej funkcji, która w historyczną tkankę budowli wniesie nowe życie. Warsztaty odbywały się w różnych miastach europejskich i trwały w dniach 7-10 maja 2012 r. Ich wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji, która odbyła się 18 maja. Teraz zostaną przedstawione szerokiej publiczności na trzech wystawach w Krakowie.

Tworząc nowe koncepcje wykorzystania terenu strzelnicy, uczestnicy warsztatów musieli uwzględnić kilka wytycznych ujętych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni. W zabytkową budowlę wpisać musieli program rekreacyjny, sportowy lub turystyczny z dopuszczeniem funkcji usługowej, zachowując przy tym 50% terenu na powierzchnię biologicznie czynną. Nie mogli też na obszarze kompleksu lokować nowych budynków o powierzchni zabudowy większej niż 350 metrów kwadratowych.

Nad projektami pracowało osiem zespołów, których tutorami byli: Bartosz Haduch z pracowni NArchitekTURA, Łukasz Zagała i Przemo Łukasik z medusagroup, Güzin Konuk, Inci Olgun, Aylin Ayna, Mehtap Leyla Turanalp z tureckiego studia GreenAge, Iryna Verkalets z ukraińskiej grupy SUNday, Larysa Polischuk i Zoriana Lukomska z Art Gallery z Ukrainy, Wojtek Gawinowski i Wojtek Sumlet z Vostok Design, Krzysztof Wużyk i Paweł Zieliński z MOFO oraz Maciej Siuda i Rodrigo Garcia Gonzales, autorzy projektu Devebere.

Grupa NArchitekTURA stworzyła koncepcję o nazwie '(re)creation'. Ośrodek rekreacyjny z kawiarnią i basenem ulokowanymi w nowym obiekcie pomyślany został jako zalążek społecznej i ekonomicznej reaktywacji tego fragmentu miasta, a przy tym oaza zieleni zapewniająca mieszkańcom wytchnienie od miejskiego zgiełku. Sam budynek strzelnicy miałby jedynie zostać poddany renowacji, nowy obiekt zaś – by nie konkurować z zabytkiem – został zaprojektowany jako transparentna, neutralna bryła.

For. Medusagroup

Głównym celem zespołu kierowanego przez architektów z biura medusagroup była integracja. Teren strzelnicy został potraktowany jako specyficzny mikrokosmos i przekształcony w przestrzeń sprzyjającą aktywności społecznej. Strzelnica i obszar przed nią zostały przekształcone w lokalną agorę. Dążąc do zachowania w maksymalnym stopniu oryginalnego charakteru założenia, projektanci zaproponowali nowy program funkcjonalny – w strzelnicy znaleźć by się miały kawiarnia i restauracja, sale wystawowa i wykładowa, scena oraz podziemny parking. Otaczający budynek park został spięty siecią ścieżek dla pieszych i pomyślany jako łącznik agory z pobliskim lasem.

Fot. GreenAge

Także koncepcja grupy GreenAge przewiduje renowację budynku i przekształcenie kompleksu w centrum działań kulturalnych i artystycznych, a przy tym miejsce promocji organicznego rolnictwa. Ważnym założeniem projektu było przy tym zapewnienie silnego dialogu między wnętrzem a zewnętrzem budynku. Przyczynkiem do ekologicznego podejścia projektantów była konstrukcja zabytkowego budynku z drewna, które jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku budulców.

Fot. SUNday

Druga zagraniczna ekipa – zespół SUNday – zaproponowała z kolei wzniesienie obok strzelnicy kościoła katolickiego, jako wyraz szacunku dla polskiej tradycji. Drewniana konstrukcja kościoła miałaby korespondować z konstrukcją strzelnicy, natomiast przeszklone ściany świątyni – zapewniać ciągły dialog między jej wnętrzem i otoczeniem. Część strzelnicy projektanci postanowili przeznaczyć na szkołę i ośrodek kultury dla dzieci, druga część pomyślana została jako 'drzwi do przeszłości' pozwalające poznać historię obiektu. Cały teren wokół budynku został przekształcony w pełen atrakcji park sprzyjający relaksowi na świeżym powietrzu, a także miejsce uprawy różnego rodzaju roślin.

Fot. Art Gallery

W koncepcji zespołu pod kierownictwem Art Gallery kompleks strzelnicy wzbogacony został o wielofunkcyjną przestrzeń z głównym przeznaczeniem na galerię sztuki. Forma nowego obiektu została zaplanowana w taki sposób, by nie konkurowała z zabytkową budowlą i w neutralny sposób wpisywała się w otoczenie, wykorzystując naturalne materiały – drewno i szkło.

Fot. Vostok

Grupa prowadzona przez architektów z pracowni VOSTOK zaproponowała przekształcenie strzelnicy w miejsce rodzinnego spędzania czasu sprzyjające zwolnieniu szalonego tempa współczesnego świata, a także promowania zdrowego i ekologicznego trybu życia. Na terenie strzelnicy projektanci postanowili ulokować mobilne pawilony mogące pełnić różne funkcje, min. targ będący ekologiczną alternatywą dla supermarketu i umożliwiający zakup zdrowych i świeżych produktów spożywczych, restaurację serwującą kuchnię wegetariańską czy sklepy z organicznymi kosmetykami i jedzeniem oraz ekologicznym designem. Na terenie założenia miałby się także znaleźć ogród pozwalający dzieciom obserwować uprawę roślin.

Fot. MOFO

Zespół MOFO zaproponował oderwanie się od rzeczywistości i przekształcenie terenu strzelnicy w przestrzeń metafizyczną oddzieloną od prawdziwego świata za pomocą tajemniczej kurtyny energetycznej wytworzonej przy użyciu małych turbin wprawianych w ruch przez powiew powietrza wywołany przemieszczeniem się ludzi i samochodów. Idea założenia jest metaforą różnych poziomów potrzeb społeczeństwa: od tych najniższych i podstawowych (komercyjnych), przez wyższy poziom, jakim jest potrzeba edukacji, po najwyższą sferę mentalną – spacer wśród drzew. Cała przestrzeń została potraktowana jako obszar wspólnych działań, budowania więzi społecznych i rozbudzania lokalnej kreatywności poprzez sztukę, edukację i ekologię.

Fot. Devebere

Projekt stworzony przez zespół Devebere jest z założenia manifestem prezentującym różne podejście do kwestii ochrony zabytków i przestrzeni zielonej. Zamiast chronić historyczny budynek poprzez adaptowanie go do współczesnych potrzeb, projektanci zdecydowali się fizycznie odseparować od niego nowe funkcje. Uznali bowiem, że próba dostosowania go do nowych, komercyjnych zadań nie może się odbyć bez naruszenia jego oryginalnej wartości. Zamiast ingerować z zabytkową budowlę, projektanci postanowili otoczyć ją drugim budynkiem – pętlą, w której wnętrzu powstałaby enklawa chroniąca dawną strzelnicę i rosnącą wokół niej zieleń. Nowy budynek zaś pomieściłby w sobie wszelkie niezbędne funkcje komercyjne, takie jak parkingi, sklepy, kawiarnie i restauracje.

Rezultaty warsztatów można oglądać na trzech kolejnych wystawach: w Urzędzie Miasta (14-22.05), Politechnice Krakowskiej (23.05 – 01.06) i w Willi Decjusza (1-8.06).

Źródło: materiały organizatorów
autor: Daniela Szymczak data publikacji: 2012-05-21
Komentarze:
Dodaj komentarz do artykułu »


 Miejska wtyczka w przestrzeni publicznej. Tematem tegorocznej edycji konkursu Gdynia City Transformers był...
JEMS Architekci projektują w Gdańsku. JEMS Architekci opracowali projekt kompleksu czterech biurowców, które...
Wielowątkowy park w Bilczy. W 2014 roku powstał projekt zagospodarowania terenów rekreacyjnych...
Systemy tarasowe i dachy zielone - zapisz się na szkolenie. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Soprema...
Krytyka Architektury już w sieci - 7 nowych cudów Polski. Minął właśnie rok, który można chyba nazwać najlepszym...
Zielone ściany na Wielkanoc. Zielone ściany i zielone dachy są także w...
Dom dla seniorów. Dom dla seniorów w podwarszawskiej miejscowości na obrzeżach...
Hydroizlolacje w budownictwie mieszkaniowym - szkolenie. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów. Firma: Soprema...
Warszawski Pawilon Architektury Zodiak coraz bliżej. I nagroda: Gowin & Siuta Spółka Jawna Warszawski...
RKW Rhode Kellermann Wawrowsky na Wyspie Spichrzów. RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, w ramach konsorcjum ma...
Krzesło PIGI - dziewiąta ikona SITAG. Poza światem wielkich korporacji, w przestrzeniach coworkingowych i...
Plagiat w architekturze czy inspiracja?. Mauzoleum na kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach...
Muzeum Historii Polski z nową lokalizacją. Muzeum Historii Polski powstało w 2006 roku z...
Wygodny wypoczynek w przestrzeni publicznej. Jak stworzyć wygodną przestrzeń publiczną? Przykładem jest miejscowość...
Dom energooszczędny według BXBstudio. Dom energooszczędny – to projekt, jaki interesuje pewnie...
Radosnych Świąt Wielkanocnych. Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie...
Astoria: nowy biurowiec w centrum Warszawy. Biurowiec Astoria jest inwestycją firmy, znana przede wszystkim...
Nowa siedziba ASP w Katowicach – budowa trwa. Nowa siedziba ASP w Katowicach jest już praktycznie...
170-metrowa wieża w Gdańsku. Czy powstanie?. Znamy plany zagospodarowania terenu u zbiegu Motławy i...
Bonarka for Business – biurowy kompleks w Krakowie. Bonarka for Business powstaje w południowej części miasta,...
Budowa domu bez pozwolenia - zobacz film. Budujesz dom lub jesteś w trakcie przebudowy? Niedługo...
Fotele i sofy Dronn - ósma ikona SITAG. Minimalizm, uniwersalizm i proste, geometryczne kształty. Fascynacja wolnością...
HS99 autorami najlepszego budynku z cegły. Brick Award – to przyznawana od ponad 10...
Górski plac zabaw w Zakopanem. Plac zabaw w Zakopanem powstał dzięki inicjatywie miasta....
Architekci w oczach Polaków - wyniki badania CBOS. Pod koniec grudnia 2014, Centrum Badań Opinii Społecznej...
Targówek: nowa dzielnica zamiast fabryki. Targówek – to położona po prawej stronie Wisły...
Kamień potrafi być nowoczesny. Kamień – tym mianem skrótowo określamy setki różnych...
Frei Otto laureatem Nagrody Pritzkera 2015. Nagrodę Pritzkera 2015 otrzymał niemiecki architekt Frei Otto...
Plebiscyt Polska Architektura XXL rozstrzygnięty. Zakończyła się siódma edycja plebiscytu Polska Architektura XXL....
Nowe aplikacje księgarni KSA24. Zapraszamy do pobrania nowej aplikacji do kupowania książek...

R E K L A M A

Region:
  Status zawodowy:
  Adres e-mail:
 

R E K L A M A
Przestrzeń złapana w sieci | Wizytówki firm | Redakcja | Reklama | Film | Konkursy SZA | Klub Sztuka Architektury | Webinaria architektoniczne | Polityka cookies | Kontakt
 
Strona wygenerowana w 0.303 sek.  |  design: evoStudio